Kable kabelki i wlszelkiej maści przewody informatyczne a zasadniczo teleinformatyczne, czyli po Polsku skrętki komputerowe – przewody LAN, stosujemy je wszędzie i to masowo, ale czy aby na pewno użytkujemy to okablowanie prawidłowo?
Do przemyśleń nad tematem zmusiły nas dziwne usterki u klientów i po rozmowach z elektrykami i innymi osobami z fachu. Częste problemy z jakimi się ujadaliśmy to, wideodomofon śnieży, słychać przesłuchy i sprężenia, po jakimś czasie internet zwalnia, duże opóźnienia w czasie odpowiedzi urządzeń teleinformatycznych… Kto montował okablowanie? Jakaś firma, takie zamontowali ale jaka firma? posiadali choć minimum wiedzy? Informacje w tym artykule są dedykowane Klientom którzy aktualnie będą budowały dom, tak aby nie położyć całej inwestycji! Ograniczyliśmy się do minimum wyjaśnień z uwagi na bardzo rozległy temat, tak aby każdy zrozumiał co powinien mieć i zrobić aby było dobrze.
Temat objaśnimy do potrzebnego minimum do wybrania odpowiedniego okablowania lub przewodów teleinformatycznych oraz ułożenia go w odpowiedni sposób a ponad to aby można było wykorzystać maximum jego możliwości technicznych. Często Klienci kupiją drogi, bardzo drogi kabel o bardzo dobrych parametrach ale przez instalatora kabel ten nie wykorzystuje nawet minimum swojego potencjału ponieważ jest źle ułożony albo są źle dobrane komponenty.
Zacznijmy od tego że duże i rozległe instalacje lan czy sieciowe powinna wykonywać się zgodnie z projektem, projektem wykonanym przez osobę z odpowiednimy uprawnieniami. Projetk taki powinien zawierać informacje na temat montażu okablowania, sposobu montażu okablowania oraz jego prawidłowym ułożeniu i podłączeniu. Projektant instalacji musi dobrać odpowiednie kable i przewody teleinformatyczne oraz peszle i miejsce ułożenia tych przewodów z dala od innych instalacji.
Projekt? instalator a realia… wynik tego wszystkiego jest potem nieco inny.
Porządy projekt na małych i ciut większych inwestycjach to fikcja, o domach jednorodzinnych to już w ogóle możemy zapomnieć z uwagi na cięcie kosztów przez właściciela posesji.
Większość instalacji ma błędnie dobrany kabel a ponad to niewłaściwie ułożyny kabel, tak ułożony kabel zazwyczaj znacznie obniży jakość transmisji sygnałów pomiędzy urządzeniami sieciowymi, najczęściej objawia się zrywaniem internetu, wolniejszym internetem… Internet niestety działa wolniej a w domofonie słychać trzaski i dziwne piszczenie, wideodomofon śnieży a system alarmowy sam z siebie wywołuje alarmy, w monitoringu obraz z kamer ma inny czas o kilkanaście sekund albo od czasu do czasu znika obraz z kamer i mozemy tak wymieniać kilkanaście przykładów.
Wiedza na temat dobierania okablowania oraz zasad układania i montażu okablowania i przewodów teleinformatycznych w środowisku instalatorów jest bardzo, bardzo niewielka. Tego okablowania nie reguluje żadna ustawa, norm nikt nie wymaga a inwestor się na tym zwyczajnie nie zna i projektu robić nie zamierza bo drogo.
W tym i tylko tym artykule, który zrobiliśmy przy pomocy i zaangażowaniu różnych specjalistów z fabryk jak i z laboratoriów okablowania strukturalnego, opiszę najwazniejsze zagadnienia i załączę do tych zagadnień przykłady które pomogą zrozumieć, dobrać i prawidłowo ułożyć okablowanie strukturalne. Niektóre albo nawet i większość tych zagadnień będzie ciężka do zrozumienia dla osoby mało technicznej, nie znającej się na okablowaniu, ale postaramy się to na końcu wyjasnić w taki sposób aby każdy zrozumiał problem instalacji i montażu okablowania strukturalnego.
Mówią że saper myli się tylko raz, nie tylko saper, osoba układająca okablowanie także myli się tylko raz a potem problemy z sieciami. Wystarczy popełnić mały błąd i mamy katastrofę gotową! Ten mały błąd zazwyczaj na wpływ na jakość dostarczanych danych, czy ktoś kiedyś słyszało o takim zaganieniu jak jakość danych? W serwerowniach stosuję się specjalne pamięci ram aby właśnie likwidować podobne błędy w danych a w kablach jak się to robi?
W końcu to są kable? przewody? skrętki? są to instalacje teletechniczne Suwałki czy instalacje niskoprądowe Suwałki?
Elektryka i nazwenictwo okablowania… W każdym kontekście wypowiedzi o okablowaniu stosuje się odpowiednie nazewnictwo, kable stosuje się do ziemi, są to kable do bezpośredniego zakopywania a przewody stosuje się wewnątrz budynków. W przypadku teleinformatyki odpowiedź nie jest taka prosta bo każdy nawet fabryki nazywają wszystko “kable” “okablowanie” nie zależnie od zastosowania, zewnętrzne czy nie.
Skrętkai komputerowe, okablowanie lan, kable informatyczne, bałagan w nazwach jakich mało…
Kilka lat temu unormowano nazewnictwo okablowania informatycznego – skrętka komputerowa, pomimo wszystko nazwenictwo jakie było do tej pory było stosowane pozostało do tej pory i nikt nie stosuje się do tych norm. Szczególne upodobanie u instalatorów ma nazewnictwo FTP lub UTP, SFTP i inne.
Kabli, a w zasadzie skrętek komputerowych mamy kilka rodzajów. CAT 5E, CAT 6, CAT 6A, 7, 7A, 8.1 oraz światłowody. Pomijamy już fakt istnienia skrętek FTP, UTP, STP, SFTP oraz wielu innych.
Różnice w jakiści wykonania i zastosowanej miedzi w tych kablach nie dotyczą tylko pasama transmisji danych, ale przedewszystkim jakość wykonania dotyczy wartości parametrów transmisji danych. To porównanie skrętek komputerowych można wykonać tylko na wartościach maksymalnych dla danego okablowania, mierzy się tłumienność porów transmisyjnych. Aby zrobić taki tes prawidłowo musimy zachować pewne warunki, temperatura pracy dla kabla to około 20 stopni i nie przekraczając umówionej długości 98m na linii.