Jak sprawdzić czy moja klimatyzacja domowa działa prawidłowo i bez problemów?
W bardzo upalne dni klimatyzacja staje się naszym największym i najelpszym sprzymierzeńcem w walce o chłód! Zapewniając nam mega ochłodę i komfort życia codziennego. Jednak jedna mała nieszczelność w układzie klimatyzacji może prowadzić do problemów z jej pracą i jej wydajnością, spowoduje to wyższe rachunki za prąd a nawet potencjalnych uszkodzeń kompresora. Dlatego regularna i dokładna kontrola stanu technicznego klimatyzatora i szczelności rur klimatyzacji to duży sukces do długowieczności naszej klimatyzacji. W naszym artykule dowiesz się jak samodzielnie sprawdzić działanie klimatyzacji oraz kiedy warto sięgnąć po telefon i zadzwonić po serwis. Warto regularnie sprawdzać stan techniczny i nie tylko naszej ukochanej klimatyzacji. Skoro to czytasz to prawdopodobnie nie wiesz dlaczego warto. Klimatyzacja domowa nie służy tylko do chłodzenia pomieszczeń ale również oczyszcza i wpływa na jakość naszego powietrza w domu.
A nieszczelne i niesprawne klimatyzatory mogą prowadzić do nieporządanych skutków o których mało kto wie!,
– zepsuta klima doprowadzi do nadmiernego zużycia energii elektrycznej, co oznacza znacznie wyższe rachunki za energię elektryczną,
– spadek wydajności i obniżenie naszego komfortu po przed nadmiernąpracę kompresora i niską wydajność,
– zazwyczaj mało gazu to i mało smarowania, olej krążący w gazie smaruje nasz kompresor, brak smarowania doprowadzi do uszkodzeń mechanicznych i kosztownych napraw,
– mała wydajność generuje sięcej wilgoci a z tym idzie pleśń i grzyby a to wpływa na szybsze zanieczyszczenie naszej klimatyzacji.
Regularna konserwacja i szczegółowa kontrola klimatyzacji pozwala uniknąć powyższych problemów z naszym klimatyzatorem oraz przedłużyć żywotność naszego urządzenia. Ponadto, prawidłowo i dobrze działająca klimatyzacja obniża nam rachunki za prąd i przyczynia się do naszego lepszego samopoczucia, znacznie oczyszczając powietrze w domu i je schładzając.
Czy da się samodzielnie sprawdzić szczelność klimatyzacji? A więc jak samodzielnie sprawdzić szczelność klimatyzacji? Nie trzeba być specjalistą od klimatyzacji aby sprawdzić na oko czy z naszą klimatyzacją wszystko OK. Musimy poświęcić na to troszkę czasu, mieć troche wiedzy technicznej oraz posiadać umiejętności operowania śrubokrętem lub wkrętarką.
Kilka kroków i się czegoś dowiemy o naszej klimatyzacji.
Odłącz klimatyzację całkowicie od prądu i odczekaj około 1h. Bezpieczeństwo przy prądach to podstawa, przystępując do prac przy każdym elektrycznym urządzeniu powinno się tak robić. Ten krok pozwoli nam uniknąć ryzyka porażenia prądem elektrycznym lub przypadkowego włączenia naszej klimatyzacji podczas przeglądu.
Musimy sprawdź stan zabrudzenia filtrów powietrza, zabite kurzem filtry często prowadzą do awarii kompresorów – zadaniem filtrów jest oczyszczanie powietrza z kurzu ale i nie dopuszczenie tego kurzu do lameli klimatyzacji, z lameli ciężko taki kurz potem wydobyć bez zdejmowania jednostki ze ściany. Reasumując filtry, wyjmij filtry z klimatyzacji i oceń ich stan zabrudzenia, jak już je masz wyjęte i tak je umyj. Są zabrudzone mocno? nie widać zabrudzeń? umyj je w ciepłej wodzie zwykłym płynem do naczyć lub mydłem, możesz dodatkowo pocierać je szczotką dla lepszego efektu. Po umyciu filtrów strzepnij z nich wodę i włóż ponownie do klimatyzacji, jeżeli są wilgotne nic nie szkodzi, przepływające powietrze je wysuszy i nie zaszkodzi klimatyzacji.
Filtry czyścić musimy “w zależności od tego ile używamy klimatyzacji” co najmniej raz na dwa tygodnie w okresie intensywnego użytkowania, to pomoże Tobie utrzymać klimatyzację w nienagannym stanie technicznym oraz uchroni nas przed uszkodzeniami.
Ciężko będzie to wykonać ale w miarę możliwości jeżeli wiesz jak i potrafisz skontroluj stan rur miedzianych jednostki wewnętrznej i przewodów elektrycznych, wykonaj optyczną kontrolę czy nie ma wycieków oleju z rur miedzianych lub odstających przewodów elektrycznych i odkreconych śrub, nawet te drobne usterki mogą doprowadzić do całkowitej awarii naszego klimatyzatora lub pożaru naszego domu i to przez klimatyzacjię…! Regularna kontrola tych elementów w naszej klimatyzacji pozwoli nam uniknąć większych uszkodzeń i awarii klimatyzatora w przyszłości.
Mocno przyglądnij się jednostce zewnętrznej, w niej tkwi cały sukces chłodzenia i najważniejsze zadanie. Szczególnie zwróć uwagę na możliwą korozję obudowy i innych elementów metalowych, zanieczyszczenie lameli aluminiowych lub miedzianych bo one są najważniejszą rzeczą w klimatyzacji. Podczas takiej inspecji, ściągnij przedni panel i usuń wszystkie pajęczyny, liście i inne zanieczyszczenia z jednostki zewnętrznej! Wszystkie te zanieczyszczenia będą blokowały swobodny przepły powietrza a to doprowadzi do spadku wydajności zwiększenia rachunków za prąd iraz do potencjalnych uszkodzeń elementów wewnętrz jednostki.
Jak wykonałeś wszystkie te procedury, klimatyzację należy włączyć do prądu oraz uruchomić. Po uruchomieniu klimy musimy włączyć tryb “osuszanie” ten tryb wymusi na klimatyzacji najwyższe obroty kompresora co pozwoli nam z sukcesem sprawdzić stan klimatyzacji.
Po uruchomieniu klimatyacja włączy się a Twoim zadaniem jest nasłuchiwanie nietypowych dzwięków, nie wszyscy potrafią stwierdzić czy to jest prawidłowy dzwięk czy nie, jeżeli należysz do tych ludzi to odpuść ten krok.
Piszczenie kompresora i “turkanie” jest normalnym dzwiękiem, nasłuchuj raczej dzwięków stukania, piszczenia metalicznego i nietypowego buczenia. Sprawdź czy wentylator pracuje prawidłowo, nie stuka w nic, nie wpada w wibracje czy nic w nim nie piszczy, piszczeć może łożysko które będzie wymagało wymiany. Takie regularne przeglądy pozwolą nam utrzymać dobry stan naszego urządzenia i uniknięcia uszkodzenia w sezonie.
Jeżeli posiadasz pirometr, sprawdź temperaturę nawiewu powietrza, ustaw klimatyzator na możliwie niską temperaturę i zmierz ją po około 10 minutyach, ręką i pirometrem sprawdź czy powietrze jest odpowiednio chłodne, powinno być około 10 stopni. Jeśli jednak temperatura powietrza nie spada, mamy gdzieś problem a może to wskazywać na wyciek czynnika chłodzącego lub brudne filtry, brudne lamele jednotki wewnętrznej jak i zewnętrznej.
Jakie są najczęstsze objawy problemów z klimatyzacją? Czy moja klimatyzacja jest uszkodzona :(?
W większości wypraków problemy nie są widoczne od razu, niżej wymienimy usterki które mogą świadczyć o nieszczelności układu lub usterce któregoś elementu:
– słaby przepływ powietrza, oznaczają zabrudzone filtry lub zatarte łożysko.
– klimatyzacja nie chłodzi, z klimatyzatora leci ciepłe powietrze, w 90% przypadków jest to wyciek gazu z klimatyzacji,
– nieprzyjemne zapachy z jednostki wewnętrznej?, klimatyzacja Suwałki wymaga odgrzybienia,
– niepokojące hałasy? coś się poluzowało, należy rozebrać jednostkę i sprawdzić co jest nietak.
Nie potrafisz sobie poradzić z tymi usterkami?, skorzystaj z pomocy seriwsu zapraszamy klimatyzacje Suwałki